Błonnik chroni jelita przed rakiem

Błonnik chroni jelita przed rakiem

W dużym europejskim badaniu oceniającym związek między dietą a chorobami nowotworowymi u ponad pół miliona uczestników, dowiedziono, że ryzyko wystąpienia raka obniża się o 40% u osób spożywających 35 g błonnika dziennie w porównaniu do grupy spożywającej 15 g błonnika/dobę. Podobną zależność potwierdzono w badaniu podsumowującym wyniki z 16 badań, uzyskane od ponad 2 milionów ludzi. Ryzyko zachorowania na nowotwory przewodu pokarmowego spadało o 10% wraz ze wzrostem spożycia błonnika o 10 g/dobę. Istnieją jednak badania, których wyniki nie są spójne z przytoczonymi pracami, dlatego też naukowcy w dalszym ciągu starają się zbadać wszystkie mechanizmy. Prawdopodobnie za działanie przeciwnowotworowe odpowiadają niektóre rodzaje błonnika, a nie cała grupa związków, stąd też rozbieżności w wynikach badań.

 

Wiązanie substancji toksycznych

Błonnik jako związek chemiczny sam z siebie nie wykazuje właściwości ochraniających przed nowotworem. Jednak dzięki zwiększaniu objętości stolca i skróceniu pasażu jelitowego, a także wiązaniu substancji rakotwórczych, a co za tym idzie krótszym narażeniem błony śluzowej jelit na potencjalne czynniki nowotworowe, zmniejsza ryzyko niekorzystnych zmian w komórkach jelit.

 

Błonnik a produkcja cennych kwasów tłuszczowych

Błonnik wpływa także na rozwój korzystnej mikroflory jelit. Pektyny, czy fruktooligosacharydy zaliczane do frakcji błonnika rozpuszczalnej w wodzie, stanowią pożywkę dla bakterii probiotycznych. Podczas fermentacji tych związków, wytwarzane są krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe takie jak: masłowy, octowy i propionowy, które są bardzo korzystne dla zdrowia, ponieważ wykazują działanie przeciwnowotworowe. Co więcej, tłuszcze te wpływają pozytywnie na funkcjonowanie komórek jelita grubego. Szczególnie kwas masłowy sprzyja zatrzymaniu rozwoju komórek nowotworowych.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wiele badań naukowych potwierdziło ważną rolę błonnika w obniżeniu ryzyka zachorowania na nowotwory. Chociaż brakuje jednoznacznych dowodów i nie wszyscy naukowcy otrzymują spójne wyniki, warto zadbać o odpowiednią podaż błonnika w diecie. Szczególnie, że w diecie Polaków ciągle jest zbyt mało warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, które są nie tylko źródłem błonnika, ale również witamin, związków mineralnych i polifenoli.